×


Zawór zwrotny – czym jest i jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?

Efektywny i odbywający się we właściwym kierunku przepływ mediów w instalacjach przemysłowych to aspekt, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdej linii technologicznej. Nie zaskakuje więc fakt, że w celu zabezpieczenia przed niekontrolowanym przepływem w nieodpowiednim kierunku powszechnie wykorzystuje się nie tylko rozwiązania pozwalające na ciągły monitoring układu, ale też różnego rodzaju zawory zwrotne. Są to komponenty, które automatycznie blokują strumień wsteczny w momencie, kiedy ciśnienie na wyjściu jest większe lub równe ciśnieniu na wejściu. W rezultacie wyeliminowanie zostaje ryzyko kontaminacji, zakłócenia procesów technologicznych czy też pojawienia się problemów hydraulicznych w obrębie instalacji. Ma to ogromne znaczenie dla płynności i wydajności pracy całej linii, jednak do osiągnięcia oczekiwanych efektów konieczne jest również dobranie odpowiednich rodzajów zaworów zwrotnych.

Zabezpieczenie instalacji przemysłowych

Obecnie producenci zaworów zwrotnych oferują szeroką gamę tego typu produktów. Zasadniczo jest to związane z koniecznością ich dostosowania do konkretnych wymagań instalacji i niekiedy dość specyficznego środowiska pracy. Zawory zwrotne dostępne w ofercie ZETKAMA to:

  • płytkowe,
  • dwupłytkowe,
  • grzybkowe,
  • klapowe,
  • kulowe.

Dobierając zawór zwrotny należy sięgnąć po model odpowiedni m.in. do rodzaju medium, ciśnienia, temperatury czy przepustowości. Kluczowe będzie również zastosowanie produktu wykonanego z wysokiej jakości materiałów, na przykład żeliwa sferoidalnego, staliwa węglowego czy też nierdzewnego. Nie bez znaczenia dla uzyskania maksymalnego zabezpieczania przed niekontrolowanym przepływem medium w przeciwnym niż wymaganym kierunku jest również to, w jaki sposób dany element jest skonstruowany. Dbałość o detale będzie w tym przypadku przesądzała o wydajności i efektywności działania.