×


1. TWIERDZA KŁODZKO I PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W KŁODZKU

Nad kłodzką starówką góruje najokazalsza budowla Ziemi Kłodzkiej – Twierdza Kłodzko, będąca potężnym obiektem militarnym o ponad tysiącletniej tradycji. U jej stóp natomiast ciągnie się wielopoziomowa trasa podziemna, udostępniona do zwiedzania.

2. KURORT LĄDEK-ZDRÓJ

Uzdrowisko Lądek Zdrój jest najstarszym kurortem wodoleczniczym na ziemiach polskich. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami oraz marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych.

3. PARK ZDROJOWY I KOLOROWA FONTANNA W POLANICY-ZDROJU

Polanica-Zdrój jest jednym z najmodniejszych polskich kurortów uzdrowiskowych. Pełno tu wspaniałych parków, ruchliwych deptaków i promenad. W centralnym parku zdrojowym znajduje się budynek pijalni wód mineralnych, podświetlana fontanna, park szachowy i drewniana muszla koncertowa. Rosną tu egzotyczne gatunki drzew, z których wiele posiada status pomników przyrody.

4. PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

Duchy najwyraźniej wyjątkowo upodobały sobie Ziemię Kłodzką, ponieważ także w Parku Narodowym Gór Stołowych zamieszkuje tajemnicza postać zwana Liczyrzepą. Podobno spotkać go można, gdy zabłądzimy pośród skalnych figur Błędnych Skał. Jeśli jednak podążymy odpowiednio wyznaczonym szlakiem, trafimy na platformę „Skalne Czasze”, gdzie znajduje się punkt widokowy. Liczyrzepa upodobał sobie również Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Charakteryzują go liczne szczeliny i wąwozy, w których nawet latem leży śnieg.

5. ZIELENIEC

Specyficzny mikroklimat Zieleńca, zbliżony do alpejskiego, wpływa pozytywnie na zdrowie każdego turysty odwiedzającego to piękne miejsce, nawet jeśli przyjedziemy tu jedynie na kilka dni. Jest to miejscowość, do której najchętniej przyjeżdżają miłośnicy jazdy na nartach, gdyż Zieleniec jest jednym z największych na Ziemi Kłodzkiej ośrodków narciarskich. Stoki są w tym miejscu wyjątkowo długo pokryte śniegiem. Kompleks narciarski oferuje 28 wyciągów oraz snowpark.

6. MUZEUM PAPIERNICTWA

Zobacz jak w XVII-wiecznym papierniczym młynie ręcznie wyrabiano papier. Poznaj historię papieru i dowiedz się jakie dzieła sztuki można z niego zrobić! A może zapragniesz zrobić papier dla siebie? W przyziemiu Papierni znajduje się czerpalnia, w której odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru.

7. KURORT KUDOWA ZDRÓJ

Kudowa Zdrój to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa. Otoczona Górami Stołowymi i Wzgórzami Lewińskimi proponuje łagodny (nisko i średnio bodźcowy) klimat, który bardzo korzystnie wpływa na szereg procesów ustrojowych: krążenie krwi, oddychanie, trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego. Procesy lecznicze w leczeniu uzdrowiskowym wspomagane są naturalnymi wodami ze źródeł mineralnych. A wszystko to w otoczeniu przepięknej architektury zielonej parku zdrojowego oraz niepowtarzalnego klimatu miejscowości.

[wpgmza id=”1″]